Tokom čitave trudnoće, buduća mama treba da primenjuje uravnoteženu ishranu, zbog pravilnog razvoja i vitalnosti bebe, kao i da bi zadržala svoj sjaj i snagu.
Zdrava ishrana održava majku u dobroj formi tokom devet meseci trudnoće, tokom porođaja i garantuje dobar postnatalni oporavak.
Prateći svoje želje, trudnica ima tendenciju da zadovolji svoje potrebe za odredjenim vrstama namirnica, nekada ne razmišljajući o kvalitetu ishrane.
Naš savet za žene koje čekaju srećan događaj je: jedite dva puta bolje, pre nego da jedete za dvoje, jedite kvalitetnu hranu, ali ne preterujte.
Ishrana tokom trudnoće treba da bude izbalansirana. Trudnica treba da jede sve vrste namirnica: ribu, meso, voće, povrće, žitarice, mlečne proizvode, masti - bez preterivanja i 4-5 puta dnevno.
Uravnotežena ishrana za trudnicu sprečava prekomerno dobijanje na težini, obezbeđuje neophodne materije za njeno telo i za snabdevanje bebe.
Obroci tokom trudnoće treba da sadrže gvožđe kako bi se sprečila anemija. Magnezijum je esencijalan za rast fetusa i protiv grčeva u mišićima kod majke. Poželjan je i unos selena i joda - ovi elementi se nalaze u mesu, ribi i lisnatom povrću. Kalcijum doprinosi formiranju kostiju i budućih zuba fetusa - nalazi se u mlečnim proizvodima. Veoma važan je i unos folne kiseline, pogotovo u prvom trimestru trudnoće. U drugom trimestru je značajan unos omega 3 masnih kiselina zbog razvoja bebinog mozga. Najveći izvor omega 3 su neke vrste riba.
Unos voća i povrća je izvor vitamina A, vitamina C i vitamina B9, koji igraju ključnu ulogu u razvoju ćelija i normalnoj morfologiji bebe. Voće, povrće i žitarice obezbeđuju i minerale, vlakna i spore šećere kako bi se izbegla hipoglikemija i obezbedila energija za majčin organizam.
Takođe, trudnice treba da piju dosta vode, da izbegavaju gazirana pića i slatkiše, kao i da se šetaju i bave određenim prilagođenim vežbama, zbog kondicije i dotoka kiseonika za fetalne i majčine ćelije.
Da biste izbegli nedostatke u organizmu, vaš lekar može propisati suplemente (folnu kiselinu, gvožđe, magnezijum, cink, vitamine) u obliku tableta ili ampula.
Potrebno je konzumirati meso i ribu, izvore proteina, ali dobro skuvane ili pečene, nikako sirove - da bi se izbegla listerioza - bakterijska infekcija koja se sa majke prenosi na fetus preko posteljice. Može da izazove pobačaj i neonatalni meningitis. Iz istog razloga treba izbegavati i neke vrste sireva, pogotovo meke.
Konzumirajte sveže sezonske namirnice, a da biste izbegli trovanje hranom obratite pažnju da dobro operete povrće i voće, kako biste eliminisali svaki rizik od zaraze toksoplazmozom koja može biti odgovorna za oštećenje centralnog nervnog sistema fetusa.
Izbegavajte slatkiše, gickalice, „brzu“ hranu i mesne prerađevine. Alkohol i cigarete su zabranjeni.
Trudnici je potreban i kvalitetan san, pa izbegavajte da pijete previše kafe, jer to može izazvati tahikardiju (ubrzan rad srca) kod bebe. Smanjite i konzumiranje čajeva koji narušavaju vezivanje gvožđa.
Svaka trudnoća je priča za sebe i posebno je važno poverenje u ginekologa koji vas vodi tokom devet meseci. Sve ono što vi pojedete, stiže i kod bebe u stomaku, pa je stoga veoma važno voditi računa o svojoj ishrani, ali i o zdravlju. Redovno idite na ginekološke preglede, slušajte savete svog lekara i pokušajte da budete opuštene, srećne i zadovoljne. Beba će to sigurno osetiti.
Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve nedoumice, pitanja i zakazivanja pregleda kod naših specijalista ginekologije, pozovite 011 301 83 33.