Ultrazvuk dojke i/ili mamografija?


Pregled dojki je ključan deo održavanja zdravlja svake žene, jer omogućava rano otkrivanje promena koje mogu ukazivati na rak dojke ili druge zdravstvene probleme. Dve najčešće metode za pregled dojki su ultrazvuk i mamografija. Svaka od ovih metoda ima svoje specifične indikacije i prednosti, te je važno znati kada je koja metoda najprikladnija. U ovom tekstu ćemo razmotriti kada je preporučljivo uraditi ultrazvuk dojke, a kada mamografiju, kako bismo pomogli u donošenju informisanih odluka o zdravlju dojki.

Šta je mamografija?

Mamografija je proces korišćenja niskoenergetskih rendgenskih talasa za ispitivanje dojki radi dijagnoze i skrininga.

Kao i kod svih rendgenskih talasa, mamografi koriste doze jonizujućeg zračenja za kreiranje slika. Ove slike se zatim analiziraju. Uobičajeno je da se koriste rendgenski zraci niže energije od onih koji se koriste za radiografiju kostiju. Mamografija može biti 2D ili 3D (tomosinteza), u zavisnosti od raspoložive opreme i/ili svrhe pregleda.

Kada se izvodi mamografija?

Mamografi se mogu koristiti za utvrđivanje postojanja raka dojke, bilo kao skrining test kod žena bez simptoma ili kod žena koje imaju simptome koji mogu biti uzrokovani rakom. Mamograf često može veoma rano otkriti rak dojke, kada je mali, pa čak i pre nego što se kvržica oseti. Najbolje je pregled obaviti između 7-og i 12-og dana ciklusa.

Naši lekari prporučuju da se mamografija radi svake druge godine, nakon što žena napuni 40 godina.

Da li su mamografi bezbedni?

Mamografi izlažu dojke malim količinama zračenja. Prednosti mamografije su veće od svake moguće štete od izlaganja zračenju. Moderne mašine koriste niske doze zračenja da bi dobili rendgenske snimke dojke visokog kvaliteta slike.

Ako postoji bilo kakva šansa da ste trudni, obavestite svog lekara. Iako je rizik za fetus veoma mali, a mamografi se generalno smatraju bezbednim tokom trudnoće, skrining mamografi se ne rade rutinski kod trudnica koje nisu pod povećanim rizikom od raka dojke.

Šta je ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk dojke je medicinska tehnika snimanja koja koristi medicinski ultrazvuk za snimanje dojke. Može se izvoditi u dijagnostičke ili skrining svrhe. Ultrazvuk dojke se obično izvodi na frekvenciji od 7 do 14 megaherca, a može uključivati i ultrazvuk aksilarnog repa dojke i aksile da bi se otkrili abnormalni čvorovi u aksili, jer se limfna drenaža delova dojke odvija kroz aksilarne limfne čvorove.

Kada se radi ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk nije dovoljna metoda kao rutinski skrining test za rak dojke. Ali može biti koristan za posmatranje nekih promena na dojkama, kao što su kvržice (naročito one koje se mogu osetiti, ali se ne vide na mamografu). Samim tim je dobar za prevenciju i rano otkrivanje bilo kakvih promena za čiju dijagnostiku je potrebno uraditi dodatne preglede i analize..

Ultrazvuk je koristan jer često može da razlikuje mase ispunjene tečnošću kao što su ciste (za koje je malo verovatno da su karcinom) i čvrste mase (koje će možda trebati dodatno testiranje da bi se uverili da nisu rak). Takođe, se može koristiti za bolji pogled na sumnjivo područje koje je viđeno na mamografu.

Ultrazvuk može biti posebno koristan kod žena sa gustim tkivom dojke, što može otežati uočavanje abnormalnih područja na mamografima. Ultrazvuk je takođe opcija za trudnice, s obzirom da nema radijacije.

Naši lekari preporučuju ultrazvuk dojke jednom godišnje kao redovni pregled.

Kako izgleda pregled ultrazvukom?

Gel na bazi vode nanosi se na područje dojke koje treba pregledati, a ponekad i na kraj sonde. Sonda se zatim lagano pritisne na područje i pomera preko kože. Snimljeni odjeci zvučnih talasa koji se odbijaju od tkiva dojke postaju slike na ekranu računara.

Procedura obično traje 20 minuta i nije bolna.

Dakle, mamografija ili ultrazvuk dojke?

Pravilno odabrana dijagnostička metoda za pregled dojki može značajno doprineti ranom otkrivanju i uspešnom lečenju raka dojke i drugih promena u tkivu dojke. Oba pristupa imaju svoje prednosti i ograničenja, te je važno da se izbor metode prilagodi individualnim potrebama pacijentkinje, strukturi dojke i specifičnostima svakog slučaja. U mnogim situacijama, kombinovana upotreba ultrazvuka i mamografije može pružiti najdetaljniji uvid u stanje dojki, omogućavajući precizniju dijagnostiku i efikasnije praćenje zdravlja dojki.

Dakle, preporuka je da, nakon što žena napuni 40 godina, samopregled dojki radi bar jednom mesečno, ultrazvuk dojke radi jednom godišnje, a mamografiju na dve godine kao redovne preglede u cilju prevencije.

Redovni pregledi i konsultacije sa lekarom ključni su za donošenje informisanih odluka i održavanje zdravlja dojki. Ukoliko imate nedoumica, ne ustručavajte se da nas kontaktirate. 

Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.

Cena pregleda

Cena
Ultrazvuk dojke 5,500.00 RSD