Kod zdravog deteta normalna telesna temperatura je 36 - 37 stepeni. Ona po malo varira u toku dana (najniža je ujutru, a najviša kasno posle podne) i zavisno od fizičke aktivnosti deteta. Zato temperaturu treba meriti nakon što je dete mirovalo bar 1 sat. Temperatura niža od 36 stepeni ponekad se javlja kod zdravih beba i male dece i nije razlog za zabrinutost ako se dete oseća dobro. Temperaturu do 39 °C smatramo srednje povišenom, a visoka je preko 39°C.
Za merenje temperature može se koristiti toplomer sa elektronskim digitalnim merenjem. Toplomeri sa elektronskim digitalnim merenjem mere tempereturu bubne opne, aksilarnu temperaturu (merenjem temperature ispod pazuha), a temperetura se može meriti i trakom koja se prislanja na čelo. Roditelji treba da znaju da je rektalna temperatura u normalnim okolnostima uvek viša od aksilarne (merene ispod pazuha) za nekih 0,5°C (normalna rektalna temperatura je do 37,5°C).
Povišena temperatura predstavlja vid odbrane organizma od infekcije i stoga se temperatura do 38,5 ne obara. Centar u hipotalamusu-delu mozga je zadužen za termoregulaciju i najčešće i bez lekova, normalizuje povišenu temperaturu za nekoliko dana ukoliko nije visa od 38.5 Takođe temperatura može poslužiti da se proceni težina bolesti i efikasnost terapije.
Po stručnom vodiču, roditelj treba da potraži pomoć lekara ukoliko:
Kada se takođe javiti pedijatru:
Dva su načina snižavanja povišene temperature – rashlađivanje (fizički način) i lekovi (farmakološki).
Takođe, detetu koje je pod temperaturom dajte da pije što više tečnosti. Bebama koje sisaju nudite što češće podoje.
Roditelji povišenu temperaturu često poistovećuju sa bolešću, zaboravljajući da je ona zapravo samo prirodna reakcija našeg organizma, i često u panici dete vode kod lekara i pri najmanjem skoku temperature. Treba sačekati najmanje 24h - 36h jer se posle toga i preko lab nalaza uz klinički pregled može sa većom sigurnošću postaviti tačna dijagnoza i napraviti dalji terapijski plan.
Dr Ljiljana Leković
pedijatar