Privremeni gubitak svesti ili nesvestica, u medicinskoj terminologiji nazvan sinkopa, nije redak poremećaj kod dece. Može biti uzrokovana različitim faktorima.
1. Poremećaj vegetativnog nervnog sistema, nazvan „Vazo-vagalna sinkopa“, u narodu poznati kao kolaps:
To je najčešći uzrok sinkope kod dece. Ova vrsta sinkope se javlja zbog naglog pada krvnog pritiska, što može uzrokovati privremeni parcijalni ili potpuni gubitak svesti.
Okidači: Stres, bol, dehidracija, duga stojeća pozicija, ili intenzivan fizički napor.
Opis: Dete oseti slabost, preznojava se, ima potrebu da sedne ili legne, i ako ne sedne, ledgne gubi svest na kratko. Često čuje glasove, ali ne može da odgovori na pozive. Seća se događaja.
2. „Neuro-kardiogena sinkopa“:
Slična je vazo-vagalnoj sinkopi, najčešće je uzrokovana promenom srčanog ritma (naglim usporenjem) usled stimulacije vagusnog nerva.
Opis: Dete oseti slabost i posle jako krarkog vremena nezadrživo pada, često se i povredi tokom pada.
3. „Ortostatska hipotenzija“:
Javlja se kada dete brzo ustane iz ležećeg ili sedećeg položaja, što dovodi do privremenog smanjenja krvnog pritiska i osećaja nestabilnosti, vrtoglavice, retko potpunog gubiitka svesti.
Uzrok: Problemi sa regulacijom krvnog pritiska pri nagloj promeni položaja tela.
4. Kardiovaskularni uzroci:
Sinkopa može nastati i zbog oboljenja srca, kao što su poremećaji srčanog ritma, srčane mane, ili drugi poremećaji. Te krize svest su potencijalno životno ugrožavajuće.
Opis: Dete najčešće naglo gubi svest i ta kriza svesti može duže trajati. Po vraćanju svesti je malaksalo, teško se oporavlja.
5. Metabolički poremećaji:
Okidači: Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija), dehidracija, ili elektrolitski disbalans mogu izazvati sinkopu.
Opis: Tegobe su slične kao kod vazo-vagalne sinkope, ali duže traju. Gubitak svesti je retko potpun.
6. Neurološki uzroci:
Epileptični napadi ili drugi neurološki poremećaji mogu se manifestovati kao sinkopa.
Opis: Napadi mogu uzrokovati privremeni, nagli gubitak svesti, često praćen trzajevima tela. Po vračanju svesti dete se ne seća ni događaja, ni kratkog vremena pre pada.
7. Hitna stanja:
Uzroci: Povrede glave, ozbiljne infekcije, ili alergijske reakcije mogu izazvati privremeni gubitak svesti.
Opis: Takve krize svesti traju duže, predstavljaju akutna medicinska stanja koja zahtevaju hitnu pomoć.
Dijagnoza: Obično uključuje anamnezu (opis dodađaja, šta mu je prethodilo), fizički pregled i dodatne testove kao što su elektrokardiogram (EKG), Holter monitoring, ili analiza krvi.
Sinkopalni test je vežna dijagnostička procedura kojom se dete stavlja u situaciju koja olakšava pojavu krize svesti, (čak pokuša izazvati kriza svesti) i na taj način jasno definisti uzrok i dati savet za lečenje.
Radi se u jutarnjim časovima, pre uzimanja obroka i tečnosti. Sve vreme testa se na monitoru , prate EKG signal, arterijski pritisak i saturacija kiseonikom. Traje 1-1.5 sat.
Ukoliko je test pozitivan, time se dokazuje da je u pitanju poremećaj vegetativnog nervnog sistema i daju reporuke za prevenciju.
Ukoliko je negativan, zahtevaju se dalja ispitivanja: kardiološka, neurološka, endokrinološka itd.
Pravilan medicinski pristup je ključan za adekvatnu procenu i lečenje sinkope kod dece. Ako primetite bilo kakve simptome ili imate zabrinutosti, najbolje je obratiti se stručnjaku za dodatne savete i pomoć.
Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda, pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.
Cena | |
---|---|
Kardiološki kompled - Prof dr Ida Jovanović | 16,000.00 RSD |
Sinkopalni test - Prof dr Ida Jovanović | 15,000.00 RSD |