Krize svesti kod dece


Nesvestica, sinkopa kod dece

Privremeni gubitak svesti ili nesvestica, u medicinskoj terminologiji nazvan sinkopa, nije redak poremećaj kod dece. Može biti uzrokovana različitim faktorima. 

Uzroci sinkope kod dece

1. Poremećaj vegetativnog nervnog sistema, nazvan „Vazo-vagalna sinkopa“, u narodu poznati kao kolaps:

To je najčešći uzrok sinkope kod dece. Ova vrsta sinkope se javlja zbog naglog pada krvnog pritiska, što može uzrokovati privremeni parcijalni ili potpuni gubitak svesti.

Okidači: Stres, bol, dehidracija, duga stojeća pozicija, ili intenzivan fizički napor.

Opis: Dete oseti slabost, preznojava se, ima potrebu da sedne ili legne, i ako ne sedne, ledgne gubi svest na kratko. Često čuje glasove, ali ne može da odgovori na pozive. Seća se događaja.

2. „Neuro-kardiogena sinkopa“:

Slična je vazo-vagalnoj sinkopi, najčešće je uzrokovana promenom srčanog ritma (naglim usporenjem) usled stimulacije vagusnog nerva.

Opis: Dete oseti slabost i posle jako krarkog vremena nezadrživo pada, često se i povredi tokom pada.

3. „Ortostatska hipotenzija“:

Javlja se kada dete brzo ustane iz ležećeg ili sedećeg položaja, što dovodi do privremenog smanjenja krvnog pritiska i osećaja nestabilnosti, vrtoglavice, retko potpunog gubiitka svesti.

Uzrok: Problemi sa regulacijom krvnog pritiska pri nagloj promeni položaja tela.

4. Kardiovaskularni uzroci:

Sinkopa može nastati i zbog oboljenja srca, kao što su poremećaji srčanog ritma, srčane mane, ili drugi poremećaji. Te krize svest su potencijalno životno ugrožavajuće.

Opis: Dete najčešće naglo gubi svest i ta kriza svesti može duže trajati. Po vraćanju svesti je malaksalo, teško se oporavlja.

5. Metabolički poremećaji:

Okidači: Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija), dehidracija, ili elektrolitski disbalans mogu izazvati sinkopu.

Opis: Tegobe su slične kao kod vazo-vagalne sinkope, ali duže traju. Gubitak svesti je retko potpun.

6. Neurološki uzroci:

Epileptični napadi ili drugi neurološki poremećaji mogu se manifestovati kao sinkopa.

Opis: Napadi mogu uzrokovati privremeni, nagli gubitak svesti, često praćen trzajevima tela. Po vračanju svesti dete se ne seća ni događaja, ni kratkog vremena pre pada.

7. Hitna stanja:

Uzroci: Povrede glave, ozbiljne infekcije, ili alergijske reakcije mogu izazvati privremeni gubitak svesti.

Opis: Takve krize svesti traju duže, predstavljaju akutna medicinska stanja koja zahtevaju hitnu pomoć.

Postupak kada se desi sinkopa

  1. Osigurajte sigurnost: Ako dete padne, pobrinite se da ne dođe do povreda. Podignite mu noge. Ako se ne oporavi za desetak sekindi, okrenite dete na bok. Ostavite dete da leži još neko vreme.
  2. Pomoć: Ako dete ne povrati svest brzo ili ako se sinkopa ponavlja, odmah potražite medicinsku pomoć.
  3. Procena: Posavetujte se sa pedijatrom ili specijalistom da biste utvrdili uzrok sinkope i pristupili odgovarajućem lečenju.

Dijagnoza i lečenje

Dijagnoza: Obično uključuje anamnezu (opis dodađaja, šta mu je prethodilo), fizički pregled i dodatne testove kao što su elektrokardiogram (EKG), Holter monitoring, ili analiza krvi.

Sinkopalni test je vežna dijagnostička procedura kojom se dete stavlja u situaciju koja olakšava pojavu krize svesti, (čak pokuša izazvati kriza svesti) i na taj način jasno definisti uzrok i dati savet za lečenje.

Radi se u jutarnjim časovima, pre uzimanja obroka i tečnosti. Sve vreme testa se na monitoru , prate EKG signal, arterijski pritisak i saturacija kiseonikom. Traje 1-1.5 sat.

Ukoliko je test pozitivan, time se dokazuje da je u pitanju poremećaj vegetativnog nervnog sistema i daju reporuke za prevenciju.

Ukoliko je negativan, zahtevaju se dalja ispitivanja: kardiološka, neurološka, endokrinološka itd.

Pravilan medicinski pristup je ključan za adekvatnu procenu i lečenje sinkope kod dece. Ako primetite bilo kakve simptome ili imate zabrinutosti, najbolje je obratiti se stručnjaku za dodatne savete i pomoć.

 

Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda, pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.

Naši lekari koji se bave ovim problemom

Cena pregleda

Cena
Kardiološki kompled - Prof dr Ida Jovanović 16,000.00 RSD
Sinkopalni test - Prof dr Ida Jovanović 15,000.00 RSD