Ispiranje ušiju je tema koja izaziva mnoge nedoumice, a brojni mitovi o tome mogu čak da nas navedu da učinimo više štete nego koristi. Da li je ovo postupak koji treba redovno primenjivati ili ga treba sprovoditi samo kada je to zaista neophodno? Koliko često bi trebalo čistiti uši, da li je sigurno za decu i šta je sa upotrebom štapića za uši? Iako je veoma važno brinuti o ličnoj higijeni, važno je i razumeti kada i kako ispiranje ušiju može biti korisno, kada je bolje izbegavati ovu praksu, a kada je potrebno posavetovati se sa lekarom.
Ispiranje ušiju obično se preporučuje u slučajevima kada postoji nagomilavanje ušnog voska (cerumena), koji može da prouzrokuje nelagodnosti kao što su osećaj začepljenosti u ušima, oslabljen sluh, svrab pa čak i bol. Ušni vosak je prirodni proizvod koji telo proizvodi kako bi zaštitilo ušne kanale od prljavštine, bakterija i drugih nečistoća. U normalnim okolnostima, organizam samostalno izbacuje višak voska, tako da ispiranje ušiju nije potrebno. Međutim, ukoliko se vosak nakuplja u ušnom kanalu, može izazvati blokadu i problematične simptome. U takvim slučajevima, ispiranje ušiju je poželjno i opravdano, ali se mora obaviti pažljivo i uz pomoć ili nadzor lekara iz oblasti ORL.
Ponekad, medicinski stručnjaci preporučuju ispiranje ušiju kod ljudi koji imaju specifične zdravstvene probleme ili poremećaje u ušima, kao što su infekcije ili iritacije. Takođe, osobe koje koriste slušne aparate ili se bave vodenim sportovima mogu biti sklonije nakupljanju ušnog voska.
Ispiranje ušiju se najčešće obavlja koršćenjem specijalizovanih rastvora, kao što su fiziološki rastvor ili preparati na bazi vode i ulja, koji pomažu u omekšavanju i eliminisanju nakupljenog voska. Postupak ispiranja treba obaviti veoma pažljivo, kako bi se izbegla eventualna povreda ušnog kanala ili bubne opne.
Ispiranje ušiju je najbolje obaviti pod nadzorom stručnjaka, kao što je lekar opšte prakse ili otorinolaringolog (specijalista za uho, grlo i nos), koji može koristiti odgovarajuće alate i tehnike. U slučajevima kada se ispiranje ušiju vrši kod kuće, treba koristiti one setove za ispiranje, koji obezbeđuju siguran način čišćenja.
Ispiranje ušiju nije radnja koju treba činiti često. Najčešće, ušni vosak se samostalno izbacuje iz organizma pa samim tim nije neophodno da se uši ispiraju redovno. Ispiranje ušiju se preporučuje samo kada postoji nagomilavanje voska koje izaziva nelagodnosti ili po savetu lekara. Prečesto ispiranje ušiju može ukloniti zaštitu koju vosak pruža ušnim kanalima, čineći ih suvim i podložnim infekcijama. Takođe, previše agresivno čišćenje može izazvati iritacije ili oštetiti delikatne strukture u uhu, kao što je bubna opna.
Kada je reč o ispiranju ušiju kod dece, a posebno kod novorođenčadi i beba, ispiranje ušiju se ne preporučuje bez savetovanja sa pedijatrom. Ušni vosak kod dece obično nije problematičan, jer je dečiji ušni kanal još uvek sužen i manje podložan nakupljanju voska. Takođe, dečiji ušni kanali su vrlo osetljivi pa je veoma važno biti oprezan prilikom bilo kakvih postupaka čišćenja ušiju.
Za decu stariju od 2-3 godine, povremeno ispiranje ušiju može biti preporučeno samo ukoliko postoje smetnje prouzrokovane nagomilanim voskom, ali to svakako treba raditi pod nadzorom stručnjaka, kako bi se izbegle potencijalne povrede.
Štapići za uši su često naš prvi izbor kada želimo da očistimo uši, ali mnogi stručnjaci ih ne preporučuju. Iako su nam lako dostupni i praktični, štapići mogu naneti više štete nego koristi. Umesto da uklone vosak, oni ga obično guraju dublje u ušni kanal, što može da izazove blokade, infekcije pa čak i oštećenja bubne opne. Upotreba štapića za uši može uzrokovati i povrede kože u ušnom kanalu, što potencijalno može da dovede do upale.
Idealno je da se ušni vosak ne uklanja sa unutrašnje strane uha štapićima za uši. Umesto toga, preporučuje se čišćenje samo spoljnog dela uha, koristeći vlažnu maramicu ili blagi sapun i vodu. U slučajevima kada je potrebno ukloniti vosak iz unutrašnjosti uha, najbolje je to prepustiti lekaru.
Briga o zdravlju ušiju zahteva balans – previše čišćenja može biti štetno, dok pravilna higijena doprinosi zdravlju ušnog sistema i očuvanju sluha.
Ispiranje ušiju može biti koristan postupak ukoliko postoji nagomilavanje voska, ali je veoma važno ne preterivati u tome i pridržavati se saveta stručnjaka. Ispiranje treba da se vrši pažljivo, a kod dece i osoba sa osetljivim ušima, posebno je važno konsultovati lekara pre nego što se preduzmu bilo kakvi koraci.
Ukoliko primetite simptome kao što su bol u ušima, osećaj začepljenosti, smanjen sluh ili svrab ušiju, obavezno se obratite našim nadležnim lekarima. Oni će vam dati savete i procenu da li je ispiranje ušiju potrebno. Ukoliko jeste, budite sigurni da će taj postupak obaviti na stručan način, koristeći odgovarajuće tehnike.
Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Ukoliko vi ili dete imate problem sa ušima, pozovite nas na 011 301 83 33 i zakažite pregled kod naših ORL specijalista.
Cena | |
---|---|
ORL pregled | 5,000.00 RSD |