Hipoglikemija - tihi signal koji može biti prethodnica dijabetesa


Zamislite sledeću situaciju: odjednom osećate slabost i vrtoglavicu, preznojavate se, srce vam ubrzano lupa, a osećaj gladi je iznenadan i intenzivan. Mnogi ovakve simptome pripisuju umoru, neredovnim obrocima ili stresu. Međutim, ovde može biti reč o nečemu ozbiljnijem – hipoglikemiji, odnosno padu šećera u krvi.

Hipoglikemija ili niska koncentracija glukoze u krvi, često se doživljava kao stanje koje pogađa isključivo osobe koje imaju dijabetes. Ipak, sve više istraživanja ukazuju na to da hipoglikemija može biti rani znak koji prethodi razvoju dijabetesa, posebno dijabetesa tipa 2. Prepoznavanje simptoma hipoglikemije i razumevanje njenog potencijala kao prethodnice dijabetesa veoma je važno za prevenciju i očuvanje zdravlja.

Šta je hipoglikemija?

Hipoglikemija nastaje kada nivo glukoze (šećera) u krvi padne ispod normalnih vrednosti, najčešće ispod 3,9 mmol/L. Glukoza je primarni izvor energije za naš organizam, posebno za mozak i zato pad šećera u krvi brzo utiče na funkcionisanje čitavog tela.

Kod osoba sa dijabetesom, hipoglikemija se često javlja kao posledica prevelike doze insulina ili izostanka, odnosno nedovoljnog obroka. Međutim, postoji i tzv. reaktivna hipoglikemija, koja se javlja nekoliko sati nakon jela, uglavnom kod osoba koje nemaju dijagnozu dijabetesa, ali im telo preterano reaguje na unos ugljenih hidrata.

Koji su simptomi hipoglikemije?

Simptomi hipoglikemije su uglavnom nespecifični i mogu delovati kao svakodnevne tegobe. Mogu varirati od blažih do ozbiljnijih i najčešće uključuju:

  • Iznenadan osećaj umora ili slabosti
  • Prekomerno znojenje, čak i kada nije toplo
  • Vrtoglavicu i nesvesticu
  • Glavobolju i drhtavicu
  • Ubrzan rad srca i osećaj "leptirića" u grudima
  • Zamagljen vid i poteškoće sa koncentracijom
  • Intenzivan osećaj gladi
  • Nervozu, razdražljivost, anksioznost.

U težim slučajevima može doći i do konfuzije, gubitka svesti, pa čak i napada.

Ukoliko se ovi simptomi javljaju učestalo, važno je konsultovati se sa lekarom.

Kako reagovati kada se javi hipoglikemija?

Ako primetite simptome hipoglikemije važno je delovati brzo. Preporučuje se:

1. Unos 15 – 20 grama brzodelujućih ugljenih hidrata (npr. voćni sok, med, kockice šećera).

2. Ponovo proveriti nivo glukoze nakon 15 minuta, ukoliko simptomi nisu prošli, ponoviti unos ugljenih hidrata.

3. Nakon stabilizacije, pojesti manji obrok koji sadrži složene ugljene hidrate i proteine, kako bi se sprečio novi pad šećera u krvi.

4. Ako simptomi i dalje traju, potražiti hitnu medicinsku pomoć.

Ovaj postupak poznat je kao "15-15 pravilo" i efikasan je način za brzo podizanje nivoa glukoze u krvi.

Hipoglikemija kao signal za dijabetes

Iako hipoglikemija nije direktan pokazatelj dijabetesa, njeno učestalo javljanje može ukazivati na povećan rizik od razvoja ove bolesti. Hipoglikemija može biti važan signal tela da se nešto menja u načinu na koji reguliše šećer u krvi. Kod mnogih ljudi, posebno onih sa genetskom predispozicijom ili lošijim životnim navikama, hipoglikemija može biti jedan od prvih simptoma insulinske rezistencije – stanja koje često prethodi razvoju dijabetesa tipa 2.

Kada telo prestane efikasno da koristi insulin, ono pokušava da reguliše šećer u krvi naglim oscilacijama, što rezultira čestim padovima i skokovima glukoze. Ove oscilacije mogu uzrokovati upravo one simptome koje povezujemo sa hipoglikemijom.

Zato endokrinolozi ističu – ukoliko imate epizode hipoglikemije, naročito posle obroka, to može biti znak da je vreme za detaljniju dijagnostiku.

Prevencija i savet endokrinologa

Neki od koraka u prevenciji hipoglikemije uključuju:

  • redovne, izbalansirane obroke bogate vlaknima, proteinima i složenim ugljenim hidratima,
  • izbegavanje dugih perioda bez hrane, prekomerne konzumacije slatkiša i rafinisanih šećera,
  • održavanje zdrave telesne težine,
  • umerenu i redovnu fizičku aktivnost,
  • redovne kontrole glikemije, posebno kod osoba sa porodičnom istorijom dijabetesa.

Ukoliko imate učestale epizode hipoglikemije ili ako primetite da se one javljaju u tačno određenim situacijama (npr. nakon jela, ujutru, tokom fizičke aktivnosti), obavite pregled endokrinologa.

Na Dr Žutić klinici, pomoću savremene dijagnostike možemo proceniti funkciju pankreasa, nivoe insulina, prisustvo insulinske rezistencije i druge markere koji ukazuju na rizik od razvoja dijabetesa.

Tihi predznak dijabetesa koji ne treba ignorisati

Hipoglikemija je često zanemaren simptom, iako to ne bi trebalo da bude. Ona nije samo neprijatan trenutni problem, već može biti i upozorenje na potencijalne ozbiljne zdravstvene probleme u budućnosti. U nekim slučajevima hipoglikemija je prvi alarm tela da je glukozna ravnoteža narušena. Prepoznavanje simptoma, pravovremeno reagovanje i konsultacije sa endokrinologom mogu dovesti do prevencije jedne od najrasprostranjenijih hroničnih bolesti današnjice – dijabetesa.

Zato, ako imate pomenute simptome, nemojte ih ignorisati, jer vaše telo vam nešto poručuje.

 

Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda, pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.

Cena pregleda

Cena
Pregled specijaliste endokrinologa 5,000.00 RSD
Pregled dečijeg endokrinologa - dr Todorović 8,000.00 RSD