Polipektomija u ginekologiji je medicinski postupak kojim se uklanjanju polipi iz materice ili cerviksa (grlića materice).
Polipi su benigne izrasline koje se mogu pojaviti na sluznici unutar materice ili na cerviksu. Iako većina polipa nije opasna po život, mogu uzrokovati različite probleme poput nepravilnih krvarenja, bolova ili drugih nelagoda. Polipi mogu biti duguljasti ili okrugli, boja im može varirati od blede do tamno crvene, a veličina od zrna prosa do zrna pasulja.
Najčešće vrste polipa su:
Nastanak polipa u ginekologiji se obično povezuje sa hroničnim upalnim procesima. Polipi nastaju kao posledica zadebljanja sluzokože cervikalnog kanala ili materične šupljine najčešće usled hroničnih upala, povišenog nivoa estrogena ili promena na krvnim sudovima. Postoji povezanost pojave polipa kod osoba sa povećanim krvnim pritiskom, gojaznošću i upotrebom lekova za lečenje karcinoma dojke. Važno je da se svaki polip koji uzrokuje simptome ili zabrinutost, pregleda i postavi dijagnoza od strane ginekologa.
Kako bi se postavila tačna dijagnoza neophodno je uraditi ginekološki i ultrazvučni pregled, PAPA test, vaginalni i cervikalni bris jer mogu ukazati na postojanje infekcije, a konačna dijagnoza se postavlja PH (patohistološkim pregledom). Lečenje polipa ženskih reproduktivnih organa je hirurškim putem – polipektomijom.
Postupak polipektomije obično se izvodi ambulantno, što znači da pacijentkinja istog dana može da ide kući. Nakon što se identifikuje polip, koriste se posebni instrumenti kako bi se polip uklonio.
Polipektomija cervikalnog polipa je uglavnom bezbolna metoda koja se radi uvrtanjem njegove peteljke ili njenim presecanjem specijalnim nožem, laserom ili kauterom. Posle toga se obavezno vrši kiretaža cervikalnog kanala. Ovo je ambulantna intervencija nakon koje pacijentkinja ne ostaje u zdravstvenoj ustanovi i vraća se normalnom životu bez potrebe za bolovanjem.
Polipektomija endometrijalnog polipa radi se eksplorativnom kiretažom ili histeroskopijom. Histeroskop je tanki instrument opremljen kamerom koji omogućava ginekologu da vidi unutrašnjost materice i precizno ukloni polip. Ova intervencija spada u domen dnevne bolnice, radi se u kratkotrajnoj intravenskoj opštoj anesteziji i zahteva ostanak u bolnici u trajanju od par sati nakon intervencije.
Nakon što se polipi odstrane, bilo da su u pitanju cervikalni ili endometrijalni, uzorak polipa se šalje na patohistološku analizu kako bi se utvrdilo da li postoje maligne promene. Ukoliko je nalaz uredan, lečenje je završeno, a ukoliko se patohistološkim pregledom otkriju maligne promene, potrebno je dalje lečenje.
Nakon izvršene polipektomije, pacijentkinja se najčešće može vratiti svakodnevnim aktivnostima u roku od nekoliko dana. Moguće su nuspojave kao što su blagi grčevi ili krvarenje nakon zahvata, ali ti simptomi obično brzo prolaze.
Važno je napomenuti da je polipektomija vrlo uspešan postupak za rešavanje problema koje uzrokuju polipi, kao što su nepravilna krvarenja ili bolovi.
Obzirom da se polipektomijom ne otklanjanju uzroci njihove pojave, često se javljaju recidivi polipa. Zato su redovni pregledi kod ginekologa važni za praćenje zdravlja ženskih reproduktivnih organa i postavljanje rane dijagnoze eventualnih novih polipa ili drugih problema.
Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda, pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.
Cena | |
---|---|
Pregled specijaliste ginekologije i akušerstva | 5,000.00 RSD |
Pregled specijaliste ginekologije - konsultant | 7,000.00 RSD |
Ginekološki komplet | 8,500.00 RSD |
Ginekološki komplet sa Thin Prep PAP testom | 10,000.00 RSD |
Polipektomija | 17,000.00 RSD |