Curenje krvi iz nosa, poznato i kao epistaksa, čest je problem koji se javlja kod dece i odraslih. Ova neprijatnost obično se dešava kada pukne krvni sud u nosu, što dovodi do izlivanja krvi.
Nakon što se suočite sa epizodom curenja krvi iz nosa, prvo što treba da uradite jeste da se smirite i zauzmete pravilan položaj tela.
Nagnite se blago unapred kako biste sprečili gutanje krvi. Važno je da znate da glavu ne treba previše naginjati unazad, jer taj položaj može izazvati gutanje krvi ili iritaciju grla.
Čvrsto stegnite nozdrve prstima, pri korenu nosa i držite tako najmanje 10-15 minuta. Ovo će pomoći da se zaustavi krvarenje pritiskom na krvni sud u nosu.
U međuvremenu, izbegavajte da dodirujete ili čistite nos, jer to može ometati proces zgrušavanja.
Nakon prestanka krvarenja, izbegavajte aktivnosti koje mogu iritirati nos, kao što su pušenje, duvanje nosa ili korišćenje sprejeva za nos.
Suva klima dovodi do isušivanja nosne sluznice, čineći je osetljivijom na povrede i iritacije. Kada su krvni sudovi u nosu suvi i lomljivi, lakše pucaju, što može rezultirati krvarenjem.
Alergije mogu izazvati upalu i otok nosne sluznice. Otečena i upaljena sluznica može povećati pritisak na krvne sudove i izazvati njihovo pucanje. Ako vas alergija već dugo muči i stvara probleme u normalnom funkcionisanju obavezno posetite lekara specijalistu.
Infekcije sinusa ili gornjeg respiratornog trakta takođe mogu dovesti do krvarenja iz nosa. Upaljeni sinusi mogu izazvati oticanje i pritisak na krvne sudove u nosu, što može rezultirati krvarenjem. Pored toga, česta kijavica i brisanje nosa mogu dodatno iritirati sluznicu i doprineti krvarenju.
Razne infekcije mogu dovesti do stvaranja guste i lepljive sluzi koja može iritirati sluznicu i povećati rizik od krvarenja.
Kapi za nos često sadrže aktivne sastojke koji sužavaju krvne sudove, čime se smanjuje otok nosne sluznice kada nam je to neophodno ali moramo biti oprezni sa količinom i dužinom korišćenja kapi za nos.
Prekomerna upotreba ovih kapi može izazvati suprotan efekat - oštećenje krvnih sudova i slabljenje sluznice, što može dovesti do krvarenja iz nosa.
Visok krvni pritisak ili hipertenzija, može uticati na krvarenje iz nosa iz nekoliko razloga.
Prvo, visok krvni pritisak može izazvati promene u krvnim sudovima, uključujući one koji se nalaze u nosnoj sluznici. Ove promene uključuju oštećenje unutrašnjeg sloja krvnih sudova, što ih čini osetljivijim na pucanje i krvarenje.
Drugi razlog je povećan pritisak krvi unutar krvnih sudova, uključujući i one u nosnoj sluznici. Povećani pritisak može opteretiti ove krvne sudove i povećati rizik od njihovog pucanja.
Takođe, hipertenzija može biti povezana sa drugim zdravstvenim stanjima koja mogu doprineti krvarenju iz nosa, poput ateroskleroze ili dijabetesa. Ova stanja mogu dodatno oštetiti krvne sudove i povećati rizik od krvarenja.
Naime, povišen krvni pritisak može direktno ili indirektno uticati na krvarenje iz nosa. Upravo iz ovih razloga bi osobe sa ovim zdravstvenim problemom trebalo redovno da prate svoje stanje i da se konsultuju sa lekarom ako primete bilo kakve promene ili komplikacije, uključujući i krvarenje iz nosa.
Različita oboljenja krvi mogu značajno uticati na sklonost ka krvarenju iz nosa ili otežavanju zaustavljanja krvarenja.
Hemofilija, genetski poremećaj koagulacije krvi, dovodi do produženog krvarenja, dok trombocitopenija, koju karakteriše nizak broj trombocita u krvi, otežava zaustavljanje krvarenja.
Hemoragijska dijateza, grupa poremećaja koagulacije, može povećati sklonost ka krvarenju. Takođe, određena oboljenja jetre, poput ciroze, smanjuju proizvodnju faktora koagulacije.
Da biste utvrdili da li imate oboljenje krvi najbolje je da zakažete pregled kod lekara specijaliste.
Korišćenje antikoagulantnih lekova, poput varfarina ili aspirina, može dodatno povećati rizik krvarenja jer navedeni lekovi otežavaju zgrušavanje krvi i povećavaju sklonost ka krvarenju generalno pa i iz nosa.
Osobe sa ovim problemima, i one koje koriste određene lekove moraju biti svesne ovog rizika i konsultovati se sa lekarom o potrebnim merama opreza.
Kod odraslih, curenje krvi iz nosa često može biti posledica suvoće nosne sluznice, visokog krvnog pritiska ili prekomerne upotrebe nosnih sprejeva odnosno kapi.
Međutim, curenje krvi može biti simptom ozbiljnijih stanja kao što su polipi u nosu, sinusne infekcije ili čak tumori. Simptomi curenja krvi iz nosa kod odraslih mogu varirati od blagog krvarenja do intenzivnih epizoda koje zahtevaju lečenje.
Lečenje kod odraslih može uključivati upotrebu vazokonstriktornih sprejeva, hladnih obloga ili, u težim slučajevima, kauterizaciju nosne sluznice, prednju ili zadnju tamponadu nosa
Kod dece, curenje krvi iz nosa je češće nego kod odraslih i obično se javlja zbog suve nosne sluznice, iritacija izazvanih čestim brisanjem nosa ili povreda.
Kao i kod odraslih, i kod dece može biti posledica infekcija, alergija ili drugih zdravstvenih problema, ali i njihove radoznalosti i guranja predmeta u nos.
Roditelji treba da obrate pažnju na učestalost i intenzitet epizoda curenja krvi iz nosa kod dece, posebno ako se ponavljaju ili ih prate drugi simptomi kao što su vrtoglavica ili slabost.
U većini slučajeva, curenje krvi iz nosa kod dece može se kontrolisati kod kuće primenom hladnih obloga i izbegavanjem iritacija nosa.
Iako većina epizoda curenja krvi iz nosa može biti bezopasna, postoje određeni znaci koji ukazuju na potrebu za hitnom medicinskom pažnjom.
Intenzivno ili produženo krvarenje, koje se ne zaustavlja ni nakon primene pritiska na nosnu šupljinu, ili koje se ponavlja često, može biti znak ozbiljnijih zdravstevnih problema.
Pojavu krvi u stolici ili urinu, treba shvatiti ozbiljno i smatrati potencijalnim znakom povezanosti curenja krvi iz nosa sa drugim zdravstvenim problemima.
Osim toga, pojava modrica bez očiglednog uzroka uz često krvarenje iz nosa može biti indikator koagulacionih poremećaja ili drugih sistemskih oboljenja, te zahteva temeljnu medicinsku dijagnostiku od strane specijaliste.
Kao što smo i ranije napomenuli, osobe koje imaju hipertenziju trebaju da obrate posebnu pažnju, jer je to faktor koji može povećati rizik od ozbiljnijih komplikacija vezanih za curenje krvi iz nosa.
Pre svega, važno je zabeležiti učestalost i intenzitet epizoda krvarenja, kao i sve dodatne simptome koje primećujete.
Takođe, možete zabeležiti sve faktore koji su prethodili krvarenju, poput preterane upotrebe kapi za nos, izloženosti suvom vazduhu ili povreda. Ovo će pomoći lekaru da bolje razume vašu situaciju i pruži vam adekvatnu dijagnozu i terapiju.
Nemojte zaboraviti da ponesete sa sobom svu relevantnu medicinsku dokumentaciju, kao i spisak svih lekova koje trenutno uzimate.
Važno je da se obratite lekaru specijalisti kako bi se utvrdio uzrok problema jer ignorisanje ovih znakova može dovesti do komplikacija i pogoršanja stanja, stoga je važno reagovati na vreme i potražiti stručnu medicinsku pomoć.
Sadržaj na našem sajtu je opšte informativnog karaktera i ne predstavlja zamenu za savet i pregled lekara. Ukoliko planirate primenu informacija dobijenih na našem sajtu potrebno je prethodno posavetovati se sa lekarom. Za sve konsultacije i zakazivanje pregleda pozovite Dr Žutić kliniku na 011 301 83 33.
Cena | |
---|---|
ORL pregled | 5,000.00 RSD |
Zaustavljanje krvarenja-prednja tamponada + pregled | 6,500.00 RSD |
Zaustavljanje krvarenja-zadnja tamponada + pregled | 8,500.00 RSD |